SETI@uher.info


Homa page » Personal » SETI@uher.info

 

  The Truth is Out There …



  Welcome to the project SETI@uher.info. SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology. Radio telescope signals consist primarily of noise (from celestial sources and the receiver’s electronics) and man-made signals such as TV stations, radar, and satellites. Modern radio SETI projects analyze the data digitally. More computing power enables searches to cover greater frequency ranges with more sensitivity. Radio SETI, therefore, has an insatiable appetite for computing power. Previous radio SETI projects have used special-purpose supercomputers, located at the telescope, to do the bulk of the data analysis. In 1995, David Gedye proposed doing radio SETI using a virtual supercomputer composed of large numbers of Internet-connected computers, and he organized the SETI@home project to explore this idea. SETI@home was originally launched in May 1999.

 Tento náročný výzkum je závislý na velkém počtu faktorů, přičemž nejvíce limitujícím faktor je jednoznačně finanční hledisko. Více jak čtyřicetiletý výzkum byl již přibližně třikrát zastaven právě z důvodu nedostatku finančních prostředků. Tyto problémy doprovázejí celý projekt už od jeho vzniku až do dnešních dnů. Při vzniku projektu SETI nestály a ani nyní nestojí žádné velké firmy či nadnárodní konsorcia. Ve vědeckých kruzích se navíc výzkum setkává s nepochopením nebo někdy až s výsměchem. Přes tyto všechny problémy tým vědců hledal vhodný způsob, jak výzkum realizovat s minimálními náklady a s velkou účinností.



Domácí stránka SETI Institutu



  Výzkumní pracovníci využívají výkonné radioteleskopy, které jsou podstatně lacinější než např. optické pozorování či jiné metody. Analýzou přijatých signálů? se dá pomocí gaussovy křivky určit (v podstatě se jedná o rychlou fourierovu transformaci), které signály jsou odlišné od ostatních. Tato teorie vychází z předpokladu, že právě těch signálů, které jsou vysílané mimozemskou inteligencí, je mnohem méně v porovnání s ostatními (např. přírodními, odraženými pozemskými). Z tohoto důvodu musí radioteleskopy sledovat velké rozsahy frekvencí, v kterých se mohou skrývat právě ty signály, které výzkum SETI hledá. Tuto situaci ještě podstatně zhoršuje velké rušení ze Země, a to např. GSM, televizní a radiové vysílání, GPS a další. Právě tyto signály mohou úplně rušit ty, které se projekt SETI snaží zachytit.



?   ?
Analýza WU - průběh “gaussians”?   Analýza WU - průběh “pulses”?



  Signálů přicházejících z vesmíru a ze Země je vzhledem k velkému rozsahu zkoumaných frekvencí neúměrné množství. V současnosti nejsou vědci pracující na projektu SETI po technické stránce schopní analyzovat všechna data vzhledem k vysoké finanční a technické náročnosti rozlišení jednotlivých signálů vysílaných pozemskou civilizací od ostatních. Takovéto množství dat nejsou schopné analyzovat ani ty nejvýkonnější počítače s nejlepším možným hardwarovým vybavením. Hodně nadšenců SETI se pokoušelo přijít na nějakou metodu, která by urychlila právě tuto zdlouhavou analýzu dat. Jednoho dne se tento problém podařilo vyřešit studentům a profesorům z americké University of Berkeley. Při návrhu účinné metody vycházeli z té nejjednodušší myšlenky. Když projekt SETI nemá dost výkonných počítačů na analýzu dat, proč by nebylo možné využít potenciál dostatečně výkonných domácích počítačů lidí z celého světa? Právě tato jednoduchá myšlenka a existence Internetu dali zásadní podnět pro vývoj nového softwaru BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) pro distribuované výpočty nejen v rámci projektu SETI@home.



Domácí stránka projektu BOINC



  Postup zpracování signálů z vesmíru je následující - například observatoř v Arecibu v Puerto Rico, Parkes Observatory v Austrálii nebo Allen Telescope Array (ATA) v Kalifornii provádějí snímání radiových signálů přicházejících z vesmíru směrem k Zemi. Nasnímaná data zasílají observatoře na pracoviště v Berkeley. Zde jsou data předzpracována a rozdělena do “balíků”. Software si prostřednictvím Internetu tento balík dat označovaný jako WU (work unit - pracovní jednotka) stáhne do počítače a v čase, který uživatel stanoví, může software analyzovat data přímo z radioteleskopu umístněného například v Arecibu. Zde je k dispozici ke stažení ukázka jedné WU? v audio formátu MP3 (8 000Hz mono).



 
Observatoř v Arecibu   Parkes Observatory
     
Allen Telescope Array (ATA)



  Vyhodnocení daného datového balíku je časově závislé na výkonu hardwaru počítače a operačním systému, na kterém výpočet běží. Pro ty, kteří se účastní projektu SETI@home jen “rekreačně”, jsou připravené různé verze tohoto analyzačního software pro různé platformy a operační systémy. Opravdoví nadšenci sledují jakoukoliv novinku, která urychluje analýzu dat. Někdy to vyžaduje kompletní změnu operačního systému, upgrade hardware, který podle nadšení konkrétní osoby dosahuje astronomické částky a podobně. Projekt SETI@home přilákal množství nadšenců po celém světě. V současnosti dokonce soupeří o počet analyzovaných jednotek také společnosti, jako Sun Microsystems, Microsoft, IBM anebo General Motors.



Domácí stránka projektu SETI@home



  Přispět ale může každý. SETI@home je univerzitní projekt, který není honorován žádnou finanční odměnou. Stačí si jen stáhnout verzi software pro Vaši platformu a operační systém a můžete se zapojit do tohoto nadčasového projektu. Momentálně je v tomto projektu zapojeno přes osm set tisíc uživatelů po celém světě, Českou Republiku nevyjímaje.



Klient SETI@home / BOINC ke stažení



  Výpočty v rámci projektu SETI@home jsem prováděl i já až do roku 2005, kdy došlo k zastavení výpočtů v rámci staré verze SETI@home označované jako Classic SETI@home. Od své registrace do projektu SETI@home, kterou jsem provedl 18. červa 2002, až do skončení výpočtů v rámci Classic SETI@home dne 31. října 2005, jsem celkem zpracoval 260 446 jednotek. Souhrnný výpočetní čas, který jsem tomuto projektu věnoval, byl 1 149 029 hodin (tzn. více, jak 131 let). V rámci statistik výpočtů v České republice jsem se umístil na 2. místě. V rámci statistik výpočtů TOP 1 000 uživatelů jsem se umístil na 182. místě.



?   ?
100 spočítaných jednotek?   250 spočítaných jednotek?
     
?   ?
500 spočítaných jednotek?   1 000 spočítaných jednotek?
     
?   ?
2 500 spočítaných jednotek?   5 000 spočítaných jednotek?
     
?   ?
10 000 spočítaných jednotek?   25 000 spočítaných jednotek?
     
?   ?
50 000 spočítaných jednotek?   75 000 spočítaných jednotek?
     
?
100 000 spočítaných jednotek?



  Výpočty jsem prováděl na platformách AMD, Alpha, Intel, MIPS, Sparc a PowerPC s operačními systémy Debian GNU/Linux, HP Tru64, SGI IRIX nebo Sun Solaris. Výpočty v rámci projektu SETI@home běžely nepřetržitě a zabíraly nevyužitý (idle) čas na jednotlivých procesorech v systému.

  V budoucnu se možná zase jednou do výpočtů zapojím. Vedle projektu SETI@home je možné se v rámci systému BOINC pro distribuované výpočty zapojit i do celé řady dalších projektů. Některé projekty (zejména z oblasti biologie a medicíny) jsou velmi zajímavé. Takže už jen zbývá rozhodnout, kterému zajímavému projektu (či projektům) propůjčit výpočetní kapacity, nainstalovat aktuálního klienta a začít provádět výpočty.

  Přeji všem zájemcům o tuto problematiku hodně zdaru v jejich snažení a doufám, že se nám jednou podaří objevit něco zajímavého, užitečného nebo převratného. Protože pravda je tam někde venku …



Podpořte projekt SETI@home